Școala după școală

Analiza a nevoilor de activitati remediale în cadrul  Programului național pilot  de tip ,,ȘCOALA DUPĂ ȘCOALA”

Școala Gimnazială “Regina Maria Vintileasca”, unitate cu personalitate juridică are înscriși in anul școlar 2020 2021 un număr de 138 de elevi si 29 preșcolari.

Localitatea Vintileasca este  o localitate din zona de munte a județului, situată la o distanta mare față de Municipiul Focșani (65 de km), cu sate mici si gospodării împrăștiate, cu o infrastructura deficitara inclusiv in ce privește conexiunea la internet.

În perioada suspendării cursurilor, activitățile desfășurate in sistem on-line au întâmpinat numeroase probleme dat fiind faptul ca localitatea Vintileasca este o comuna de munte cu un număr de cinci sate risipite la poalele munților, cu gospodăriile aflate la distante mari una de cealaltă și cu un număr de locuitori tot mai mic, în mare parte îmbătrânită, ceea ce a făcut ca operatorii de telefonie și internet să nu investească în această localitate.

Principalele probleme întâmpinate în desfășurarea activităților on-line au fost:

-lipsa unei conexiuni stabile la rețeaua de internet. Pe raza localității conexiunile la rețeaua internet se realizează prin unde radio, neexistând posibilitatea unei conexiuni prin fibra optica. Atunci când rețelele de telefonie mobilă sunt suprasolicitate, atât elevii cat si si cadrele didactice întâmpina dese probleme de conexiune la internet.

-lipsa echipamentelor necesare, până la distribuirea tabletelor de către Inspectoratul Școlar, mai ales in cadrul familiilor cu mulți copii, care iși împrumutau echipamentele si nu puteau participa la toate orele, atât cat permitea conexiunea la internet.

Cea mai mare nevoie de activități remediale se regăsește la elevii clasei a VIII-a care vor susține Evaluarea Națională, având în vedere ca nu mai au timpul necesar recuperării materiei pierdute, iar activitățile remediale vor viza in special competențele matematice și de comunicare.

La nivelul celorlalte clase nevoia de activități remediale se va realiza in cadrul proiectului ,,Vino la Scoală! Schimba-ți destinul!” proiect ce se va desfășura pe parcursul a trei ani (începând cu luna martie a acestui an), si in care scoala noastră este partener, iar in grupul țintă au intrat toți elevii aflați in situații de risc, mai puțin elevii de clasa a VIII-a care nu erau eligibili, având în vedere ca vor absolvi in iunie clasa a VIII-a.

La nivelul Școlii Gimnaziale Regina Maria Vintileasca au fost înregistrate cinci cereri pentru desfășurarea Programului Pilot ,,Școala după Scoală”, toate provenind de la elevii clasei a VIII-a.

La toate aceste probleme privind imposibilitatea desfășurării activităților in regim on-line se adaugă problemele specifice acestor elevi. Din cei cinci elevi care au depus solicitări  doi se afla in întreținerea bunicilor, provenind din familii dezorganizate, doi elevi locuiesc in Satul Poiana Stoichii, unul din cele mai izolate sate din Vrancea, in care energia electrica a fost introdusa in 2007, sat aflat la o distanta de cca 7 km fața de școală si cu o conexiune la rețelele de telefonie mobila foarte slaba. Nivelul de trai al acestor elevi este de asemenea deficitar. Un alt elev ce provine din satul Bahnele de Jos locuiește într-o zona în care atât telefonia mobila cat si internetul nu funcționează normal, iar veniturile familiei sunt reduse. Numărul de absente al acestor elevi in perioada suspendării cursurilor este destul de mare, la acestea adăugându-se si faptul ca in multe situații elevii erau scoși din platforma informatica, nu auzeau sau nu erau auziți da către profesori datorita conexiunii la internet.

Director,

Prof. Crucean Fănel