„VINO la ȘCOALĂ! Schimbă-ți destinul!” PN2099

Inspectoratul Școlar Județean Covasna (ISJ CV), în calitate de promotor proiect (PP), în parteneriat cu cu Inspectoratul Școlar Județean Harghita, Inspectoratul Școlar Județean Vrancea, Inspectoratul de Poliție Județean Covasna, Universitatea Transilvania din Brașov, Newschool din Norvegia, implementează în perioada 16.11.2020 – 15.11.2023, proiectul „VINO la ȘCOALĂ! Schimbă-ți destinul!” PN2099, finanțat de Norvegia prin Granturile Norvegiene în cadrul Programului Dezvoltare Locală, având ca Operator de Program – Fondul Român de Dezvoltare Socială, în cadrul Programului “Dezvoltare locală, reducerea sărăciei și creșterea incluziunii romilor” finanțat prin Granturile SEE și Norvegiene 2014-2021, Apelului deschis Nr. 2 EDUCAȚIE INCLUZIVĂ PENTRU COPII ȘI TINERI ÎN SITUAȚII DE RISC.

Obiectivul general al proiectului îl constituie dezvoltarea și implementarea, la nivel multiregional, a unor servicii care să vizeze creșterea gradului de incluziune socială a elevilor aflați în situații de risc din județele Covasna, Harghita și Vrancea, prin promovarea educației incluzive, în acord cu documentele naționale și europene în domeniu.